WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Wróżby andrzejkowe były rozpowszechnione w całej chrześcijańskiej Europie. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; poznać imię i charakter przyszłego małżonka.

Chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny ,24 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu.  Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. Jest wtedy okazja, by z przyjaciółmi poznać andrzejkowe wróżby, przesądy i zaklęcia.

W naszej szkole tradycyjnie odbyły się andrzejki w bibliotece szkolnej. Wróżby uatrakcyjniły Kinga Śliwińska i Patrycja Lisiecka uczennice z klasy IV TE, które wcieliły się w rolę wróżek. Było wróżenie za pomocą szpilek, kubeczków, jabłek, serduszek z imionami dziewcząt i chłopców itp. Odwiedzająca bibliotekę młodzież mogła zapoznać się z wcześniejszymi zwyczajami wróżb andrzejkowych jak również mogła posłuchać piosenek o tej tematyce.

Zarówno dziewczęta jak i chłopcy chętnie włączyli się do zabawy.