Światowy Dzień Ziemi 2016 pod hasłem „Palący temat – Niska Emisja”

Światowy Dzień Ziemi to prowadzona na całym świecie akcja promocji postaw ekologicznych. Wiosną w wielu krajach prowadzone są spotkania, imprezy i konkursy. Z tej okazji dnia 6 kwietnia 2016 roku odbył się Konkurs Ekologiczny pod hasłem „Palący temat – Niska Emisja”. Celem konkursu było uświadomienie młodzieży problemów związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu tzw. niskiej emisji. Konkurs został przygotowany przez nauczycieli: p. Jacka Rzepeckiego, p. Martę Mańkowską i p. Marię Gołębiewską.

Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce – Iga Jankowska, Katarzyna Wiączek (IV TOT)

II miejsce – Martyna Smagieł (IV TOT)

III miejsce – Magdalena Krajnik, Dominika Warzyńska (IV TOT)

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Ponadto uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty informacyjne, których celem jest uświadamiać, jakie są skutki zanieczyszczeń powietrza dla środowiska i zdrowia człowieka, zagrożenia dla naszej planety oraz wynikające stąd zależności pomiędzy ochroną środowiska naturalnego, a zdrowiem i życiem jej mieszkańców oraz uczyć, jakie działania podjąć, aby nastąpiła pozytywna zmiana. Przeciwdziałanie niskiej emisji, ale też emisji CO2 to bardzo aktualny temat. W tym roku temat obchodów dotyczący ochrony powietrza i klimatu bardzo wpisuje się w cele przyjęte podczas Konferencji COP21 szczególnie redukcji CO2. Niezwykle istotne jest to w kontekście porozumienia przyjętego podczas 21. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP21 w Paryżu, owo porozumienie przyjęło aż 195 państw świata. Uroczyste podpisanie nowej umowy klimatycznej przez Państwa Strony Konwencji Klimatycznej i Unię Europejską nastąpi 22 kwietnia 2016 roku w Nowym Jorku, a więc podczas obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi. Istotną rolą będzie zatem promocja i edukacja społeczeństwa na tematy związane z zapisami nowej umowy klimatycznej, której uzgodnienie jest niewątpliwym sukcesem Państw Stron Konwencji.