PRÓBNA EWAKUACJA SZKOŁY

W dniu 29 września 2016 r. o godzinie 10:00 w naszej szkole rozległ się sygnał alarmowy (dźwięk przerywany dzwonka) informujący o zagrożeniu pożarowym. Ogień został zauważony w sali 108 (pierwsze piętro), podjęta próba gaszenia nie powiodła się, pożar szybko się rozprzestrzeniał.

Uczniowie, pod opieką nauczycieli, opuszczali sale lekcyjne zgodnie z planem ewakuacji. Po wyjściu z budynku młodzież i pracownicy szkoły zebrali się w wyznaczonym miejscu zbiórki. W tym czasie pod główne wejście szkoły podjechały dwa wozy straży pożarnej.

Ustalono czy wszyscy przebywający, w tym dniu, w szkole są bezpieczni. Sprawdzono listy obecności w poszczególnych klasach oraz stan liczebny pracowników szkoły. Okazało się, że brakuje dwóch uczniów z klasy pierwszej. Ostatni raz zaginieni byli widziani w sali 108, prawdopodobnie ogień odciął im drogę ucieczki. Raport ze stanu liczbowego ewakuowanych został złożony pani dyrektor, która przekazała go dowódcy jednostek PSP.

Rozpoczęła się akcja ratownicza. Wóz strażacki z podnośnikiem podjechał pod okna sali nr 108, w tym samym czasie strażacy wyposażeni w aparaty powietrzne wkroczyli do w/w sali.

Odnalezieni uczniowie zostali ewakuowani przez okno. Strażacy przystąpili do gaszenia pożaru. Akcja zakończyła się powodzeniem.

Na szczęście były to ćwiczenia przeprowadzone wspólnie z PSP z Sierpca.

Celem próbnej ewakuacji było:

-       sprawdzenie istniejących procedur ewakuacji szkoły,

-       zapoznanie uczniów klas pierwszych ze sposobem alarmowania oraz postępowania w czasie pożaru, uczniowie klas starszych mieli możliwość utrwalenia nabytych umiejętności,

-       doskonalenie działania w sytuacji zagrożenia osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie ewakuacji,

-       sprawdzenie warunków ewakuacji: oznakowania dróg ewakuacyjnych, drożności dróg ewakuacyjnych oraz sprawności wyjść ewakuacyjnych.

W ćwiczeniach wzięło udział 18 klas łącznie 358 uczniów i 35 pracowników szkoły.  Czas trwania ewakuacji  2 min i 40 s.

Ewakuacja przebiegła poprawnie, wszyscy biorący w niej udział zachowali się zgodnie z przyjętymi procedurami.