11 listopada to dzień przypominający nam Polakom o odzyskaniu niepodległości przez państwo i naród polski. Z tej okazji nasza szkoła została odświętnie udekorowana. Na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się cytaty wybitnych polskich postaci dotyczące ojczyzny, a także kopie zdjęć ze zbiorów sierpeckich rodzin pochodzące z lat 1910-1920, przedstawiające dawny Sierpc i jego mieszkańców. Przygotowano również okolicznościową gazetkę z ważnym wydarzeniami historycznymi. Odpowiedzialna za wystrój była klasa I TOT/TS.

 

       10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, młodzież ZS nr 2 udała się do Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu, aby obejrzeć przedstawienie upamiętniające odzyskanie niepodległości  przez Polskę pt. ,,Droga do niepodległości”. Organizatorami tego spektaklu byli: nauczyciel historii p.Grzegorz Kędzierski oraz nauczyciel języka niemieckiego p.Jolanta Watkowska. Swoją obecnością zaszczyciła nas Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia p.Bogusława Lewandowska. Na uroczystość przybyli również uczniowie klas trzecich Gimnazjum Miejskiego oraz I Niepublicznego Gimnazjum w Sierpcu wraz z opiekunami. Wszystkich zebranych powitała pani dyrektor Magdalena Peda.

 

       Celem imprezy było poszerzenie wiedzy na temat historii państwa polskiego oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży. Inscenizacja, jaką zaprezentowali uczniowie Ekonomika, była poprzedzona ponad miesiącem prób. W części artystycznej wzięło udział 30 osób z różnych klas, od pierwszej do czwartej. W sposób przemyślany i dostojny, ale także na wesoło ,,aktorzy” przekazywali widzom fakty dotyczące losów naszego kraju. Był montaż słowno-muzyczny, w którym piękne liryczne wiersze przeplatały się z opisem narratorów. Bardzo ciekawym ubogaceniem całego przedstawienia były scenki sytuacyjne: rozmowa Polaków z Prusakami i oblężenie Częstochowy; pogoń oddziału rosyjskiego za powstańcami styczniowymi, atak wojsk polskich na niemiecki posterunek. W każdej z tych scenek uczniowie musieli się wykazać znajomością języka niemieckiego i rosyjskiego. Młodzież ubrana w stroje z epoki, mundury, hełmy, maski przeciwgazowe, z karabinami u boku i opaskami na ramionach bardzo realistycznie odgrywała sceny walki, wcielając się w swoje role. Poszczególnym scenom towarzyszyły również odpowiednie aranżacje muzyczne: odgłosy prawdziwej bitwy. Dzięki temu publiczność mogła poczuć ducha tamtych czasów, gdy nasi przodkowie walczyli za wolną Polskę. Ponadto widzowie wysłuchali nastrojowych pieśni patriotycznych, które skłaniały do refleksji i zadumy.

 

       Finałem całego przedstawienia był utwór ,,Gramofonomanka” Mieczysława Fogga z lat 30-tych oraz jego nowoczesna wersja dyskotekowa. Wszyscy występujący, tańcząc na scenie i wymachując biało-czerwonymi flagami, pokazali zebranym swoją radość. Radość z faktu, że Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Głównym założeniem, jakie przyświecało organizatorom, było nie tyle pokazanie cierpienia i męczeństwa narodu polskiego, lecz właśnie tej radości i uświadomienie odbiorcy, że 11 listopada to dzień radosny i należy się cieszyć, bo droga do niepodległości była bardzo długa i trudna. Młode pokolenie powinno wiedzieć, czym jest patriotyzm, jak trzeba dbać  o własną ojczyznę i kultywować tradycje narodowe.