24 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Zygmunta Wolskiego w Sierpcu odbył się I Powiatowy Turniej Wiedzy Ekonomicznej dla gimnazjalistów. Organizatorami konkursu byli nauczyciele przedmiotów zawodowych: Elżbieta Popis – Zelmańska i Małgorzata Piasecka.  Patronat nad konkursem objął pan Jan Laskowski Starosta Powiatu Sierpeckiego.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych z powiatu sierpeckiego.  Celem konkursu było zwiększanie zainteresowania tematyką ekonomiczną , umacnianie wiedzy o współczesnej gospodarce a także promowanie uczniów posiadających ponadprzeciętną wiedzę i zdolności z zakresu ekonomii.

Do konkursu zgłosili się uczniowie z 5 gimnazjów z powiatu sierpeckiego:

·         Gimnazjum Miejskie im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu

·         I Niepubliczne Gimnazjum w Sierpcu

·         Publiczne Gimnazjum im. Gen. Edwarda Żółtowskiego w Mochowie

·         Zespół Szkół Samorządowych w  Rościszewie

·         Gimnazjum im. Jana Pawła II w Susku

Ttematyka obejmowała następujące zagadnienia ekonomiczne:

ü  Banki, lokaty, kredyty, papiery wartościowe

ü  Budżet państwa

ü  Ceny, płace, podatki

ü  Transformacja polskiej gospodarki po 1989 r.

ü  Formy i funkcje pieniądza

ü  Inflacja i bezrobocie

Konkurs był przeprowadzony w formie testu składającego się z 30 pytań jednokrotnego wyboru i 10 pytań  wielokrotnego wyboru.  Czas przeznaczony na rozwiązanie testu wynosił 60 minut.

Gimnazjaliści oczekując na ogłoszenie wyników zostali zaproszeni przez uczniów Technikum Ekonomicznego w celu zapoznania ich z programem do obsługi magazynu i sprzedaży SUBIEKT GT.  Jest to jeden z czterech modułów oprogramowania firmy INSERT, który potrafią obsługiwać uczniowie Technikum Ekonomicznego. W programie Subiekt gimnazjaliści mogli samodzielnie wystawić fakturę VAT, fakturę korygującą, dokumenty magazynowe takie jak: Pz, Pw, Wz.

Miło Nam poinformować, że tytuł Laureata  I Powiatowego Turnieju Wiedzy Ekonomicznej dla gimnazjalistów uzyskali:

I miejsce: Szymon BednarskiPubliczne  Gimnazjum w Mochowie

II miejsce : Natalia Kucińska - Gimnazjum w Susku

III miejsce: Adam Igielski – Gimnazjum w Susku

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w roku szkolnym 2017/2018.

Organizatorzy  serdecznie dziękują panu Janowi Laskowskiemu za objęcie patronatem konkursu oraz ufundowanie atrakcyjnych nagród dla laureatów.