W kwietniu 2017 r. w ramach Tygodnia  Ekonomisty w naszej szkole odbyły się:

·         I Powiatowy Turniej Wiedzy Ekonomicznej dla gimnazjalistów

24 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbył się I Powiatowy Turniej Wiedzy Ekonomicznej dla gimnazjalistów. Organizatorami konkursu byli nauczyciele przedmiotów zawodowych: p. Elżbieta Popis – Zelmańska i  p. Małgorzata Piasecka.  Patronat nad konkursem objął pan Jan Laskowski Starosta Powiatu Sierpeckiego.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych z powiatu sierpeckiego.  Celem konkursu było zwiększanie zainteresowania tematyką ekonomiczną , umacnianie wiedzy o współczesnej gospodarce         a także promowanie uczniów posiadających ponadprzeciętną wiedzę i zdolności z zakresu ekonomii.

Do konkursu zgłosili się uczniowie z 5 gimnazjów z powiatu sierpeckiego.

Konkurs był przeprowadzony w formie testu składającego się z 30 pytań jednokrotnego wyboru i 10 pytań  wielokrotnego wyboru.  Czas przeznaczony na rozwiązanie testu wynosił 60 minut.

Miło Nam poinformować, że tytuł Laureata I Powiatowego Turnieju Wiedzy Ekonomicznej dla gimnazjalistów uzyskali:

I miejsce: Szymon BednarskiPubliczne  Gimnazjum w Mochowie

II miejsce : Natalia Kucińska - Gimnazjum w Susku

III miejsce: Adam Igielski – Gimnazjum w Susku

·         Warsztaty dla gimnazjalistów pt ”Lider Małego Biznesu”

W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy  III A i III B z Gimnazjum Miejskiego.

Podczas zajęć zadaniem uczniów było zorganizowanie przedsiębiorstwa produkującego kaczki           a mianowicie: ustalenie ról do pełnienia w swojej firmie, zakup surowca do produkcji, wypożyczenie dodatkowych narzędzi do produkcji, zaplanowanie zakupów, produkcja kaczek, modyfikowanie kaczek       w celu ich uatrakcyjnienia, wypłata wynagrodzeń dla pracowników, prowadzenie dokumentacji finansowej.

Uczniowie mieli znakomitą okazję sprawdzić się w pracy zespołowej, w pełnieniu określonych ról,       w efektywnym gospodarowaniu czasem oraz w planowaniu swoich działań.

Lekcja ta zawierała elementy współzawodnictwa, każdemu zależało, by jak najwięcej zarobić. Uczniowie chętnie angażowali się w swoje role, każdy chciał być najlepszy. Podczas tej lekcji nie brakowało prawdziwych emocji. Ponadto młodzi przedsiębiorcy mieli możliwość praktycznego doświadczenia efektów działania prawa popytu i podaży, konkurencji, szeroko pojętego marketingu.

Gra przebiegała bardzo dynamicznie, uczniowie wykazywali się kreatywnością   i przedsiębiorczością. Liderem Małego Biznesu została firma, która osiągnęła najwyższy zysk z działalności.

·         Spotkanie z PITem

W dniu 25 kwietnia 2017r. w ramach Tygodnia Ekonomisty uczniowie klasy  I TE uczestniczyli                  w dodatkowych zajęciach, podczas których zgłębiali tajniki systemu podatkowego i uczyli się sporządzać skomplikowane deklaracje podatkowe.

Wszyscy byli niezwykle zaangażowani w pracę nad rozliczaniem PIT-ów. Najpierw zapoznali się           z techniką rozliczeń, a następnie używali programów komputerowych. Po zajęciach uczniowie stwierdzili, że wypełnianie deklaracji nie jest wcale takie trudne i potrafią już samodzielnie sporządzić rozliczenie podatkowe dla swoich rodziców.

Zajęcia zostały przeprowadzone przez p. Elżbietę Popis-Zelmańską oraz

p. Małgorzatę Piasecką .

·         Test Wiedzy Ekonomicznej dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły

Oprócz gimnazjalistów swoją wiedzę z dziedziny ekonomii mieli okazję sprawdzić nasi uczniowie                 i nauczyciele udzielając odpowiedzi na wylosowane pytanie.