W środę 6 czerwca 2018 r. w Zespole Szkół nr 2 w Sierpcu,  w ramach kampanii profilaktycznej pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty w Warszawie i Komendanta Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, odbyła się Debata młodzieży pod hasłem: „Narkotyki, dopalacze - nie tędy droga!”.

Celem spotkania było zwiększenie poziomu wiedzy wśród uczniów dotyczących zagrożeń, jakie związane są z narkotykami    i dopalaczami, jak również kształtowanie świadomości wśród młodzieży szkolnej na temat negatywnego wpływu środków odurzających, na funkcjonowanie organizmu człowieka oraz skutkach prawnych  z tym związanych.

W debacie uczestniczyli eksperci: Jolanta Węglarz – pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej  w Sierpcu, Jacek Kowalski – Ratownik Medyczny z SP ZOZ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku oddział  w Sierpcu oraz  Mł. Asp. Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu  - Krzysztof Dobrzeniecki.

            Uczennice  Zespołu Szkół nr 2  przywitały gości, dyrekcję, nauczycieli oraz wszystkich uczestników debaty – a wśród nich przede wszystkim uczniów naszej szkoły. Zanim głos zabrali specjaliści, Ewelina Gołębiewska  i Weronika Przybylska,  które poprowadziły Debatę  nawiązywały do poruszanej tematyki, wprowadzając tym samym wszystkich uczestników spotkania do głębokiej refleksji dotyczącej poruszanego tematu. W trakcie debaty nasi goście przedstawili  aspekty prawne stosowania i zażywania narkotyków, zmiany osobowości uczniów na skutek użycia substancji zaburzających i zwiększyli  świadomość młodzieży na zagrożenia i skutki jakie niesie za sobą uzależnienie. Uczestnicy mieli ponadto możliwość nie tylko  wysłuchać  ekspertów, ale  także zadawali pytania dotyczące uzależnień, tym samym aktywnie uczestnicząc w dyskusji. Na koniec spotkania głos zabrała Pani Dyrektor  Magdalena Peda, która zwróciła się do uczniów, by podczas wakacji szczególnie zwrócili uwagę na  swoje zdrowie                    i bezpieczeństwo. Zbliżają się wakacje, dla większości uczniów,  to okres radości, wolności od obowiązków i wyjazdów z rówieśnikami. Wiele młodych osób nastawionych jest na zawieranie nowych znajomości i nowe doznania. Jednak w czasie wolnym nie należy zapominać   o podejmowaniu mądrych decyzji i korzystaniu z  bezpiecznych sposobów spędzania wolnego czasu. Uczulała młodzież, by podczas wypoczynku letniego nie zapomnieli o tematyce poruszanej podczas debaty i nie dali się wciągnąć w narkotykową pułapkę.

Zorganizowana debata, nie była pierwszym działaniem profilaktycznym podjętym w naszej szkole,  w ramach wspomnianej wyżej kampanii. To wynik wcześniejszych kroków poczynionych przez dyrekcję, pedagoga i psychologa szkolnego, dzięki którym skorzystała cała szkolna społeczność: uczniowie, rodzice i nauczyciele. Wszystko to po to, by uczulić na bardzo poważny problem, jakim są w dzisiejszych czasach NARKOTYKI!!! Bądźmy ostrożni.