29 marca 2019r w Zespole Szkół nr 2 odbyła się kolejna, wiosenna edycja warsztatów językowych angielsko–niemieckich dla uczniów kończących gimnazjum i po raz pierwszy dla uczniów kończących szkołę podstawową. Na zajęcia zaproszono klasę trzecią Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu wraz z opiekunem p.Agnieszką Opolską oraz klasę VIIIa ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu z p.Elżbietą Szczepańską i klasę VIIIa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu z p.Krystyną Skowrońską. Organizatorami spotkania byli nauczyciele języków obcych: pani Joanna Rzepecka - nauczyciel języka angielskiego oraz pani Jolanta Watkowska - nauczyciel języka niemieckiego.

Zajęcia odbywały się pod hasłem: ,,Greif zum Buch/Enjoy reading” i miały na celu uświadomienie młodym ludziom, że książki mają ogromną wartość, bo rozwijają człowieka i poszerzają jego horyzonty. Celem zajęć było utrwalenie i poszerzenie słownictwa z powyższego kręgu tematycznego. Przygotowano specjalny wystrój sali w postaci plakatów, kącika czytelniczego. Motywem przewodnim lekcji były skrzydła niosące przesłanie, iż czytanie dodaje skrzydeł (,,Reading gives you wings”=,,Lesen beflügelt”). Warsztaty wpisały się równocześnie w ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, który jest obecnie realizowany  w Polsce.

Zajęcia prowadzono na przemian w dwóch językach: angielskim i niemieckim. Pierwsza część służyła rozgrzewce językowej. Uczniowie siedząc w kręgu wypowiadali swoje zdanie na temat czytania zgodnie z wylosowanym słowem. Następnie reagowali wstając lub siedząc na zadawane pytania dotyczące przyzwyczajeń czytelniczych. Druga faza lekcji opierała się na pracy grupowej. Każda grupa miała swojego opiekuna. Goście zostali podzieleni na grupy zgodnie z rodzajami książek. Otrzymali oni zestawy banku słów w obu językach. Młodzież wykonywała szereg zadań związanych z czytelnictwem: nazwanie rodzajów książek, łączenie pytań z odpowiedziami, ćwiczenie ze słuchu, tłumaczenie motywów, dla których warto czytać. Ponadto uczniowie rozwiązywali krzyżówki w obu językach. Odpowiadali na pytania z kapelusza dotyczące ulubionych książek, autorów, wyrażali swoje opinie. Trzymający w napięciu okazał się również quiz dotyczący nagród literackich, różnych akcji promujących czytelnictwo oraz targów i dni książki.

Po podsumowaniu rywalizacji grupowej wszyscy mogli  poczęstować się babeczkami, które były udekorowane pięknymi cytatami z języku angielskim i niemieckim. Każda sentencja skłaniała do konkretnych przemyśleń na temat czytania. Na zakończenie uczniowie dokonali oceny warsztatów zapisując na skrzydłach różnorakie określenia: ,,wertvoll, funny, great...” Informacja zwrotna jaką otrzymali prowadzący świadczy o tym, że zarówno gimnazjaliści jak i ósmoklasiści owocnie spędzili czas w Ekonomiku.

Organizatorzy serdecznie dziękują dyrekcji powyższych szkół za przyjęcie zaproszenia, zaś uczniom i opiekunom za przybycie i miły klimat.