20 kwietnia 2023r. w Zespole Szkół nr 2 odbyła się wiosenna edycja warsztatów językowych angielsko - niemieckich dla uczniów szkół podstawowych. W zajęciach uczestniczyła klasa VIIIa ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu z p.Kingą Wochowską oraz klasa VIIIa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu z p.Dorotą Lubińską. Organizatorami spotkania były pasjonatki języków obcych: p.Joanna Rzepecka - nauczyciel języka angielskiego i francuskiego oraz p.Jolanta Watkowska - nauczyciel języka niemieckiego.

Warsztaty odbywały się pod hasłem: ,,Języki i ich tajniki”. Ich celem było obok poszerzenia słownictwa propagowanie nauki języków obcych wśród młodego pokolenia     . Tym razem na tapet wzięto zagadnienie ,,fałszywi przyjaciele”. Tautonimy, bo o nich mowa, to słowa, które wyglądają i brzmią w dwóch językach identycznie lub podobnie, ale mają zupełnie inne znaczenie. Są to pułapki leksykalne bądź mylne skojarzenia, które często prowadzą do śmiesznych sytuacji, a czasem są odbierane jako poważne gafy językowe i wcale nie ułatwiają komunikacji między rozmówcami. Na te słówka należy szczególnie uważać.

Podczas warsztatów młodzież zgłębiała tajniki języka angielskiego i niemieckiego na bazie szeregu specjalnie przygotowanych zadań pracując w grupach. Uczniowie poznali całe mnóstwo tautonimów międzyjęzykowych. Już na samym początku dowiedzieli się, że angielski ,gift”czyli prezent, to po niemiecku wcale nie jest prezent, tylko trucizna ,das Gift”:)

Po krótkiej rozgrzewce językowej ósmoklasiści przystąpili do rywalizacji. Jednym z zadań było uzupełnianie luk w języku angielskim po obejrzeniu filmiku na youtube dotyczacego ,,false friends”. Z kolei znaczenia niemieckich ,,falsche Freunde” poszukiwali w słownikach online. Były też zadania na refleks: wypisywanie słów na poszczególne litery alfabetu oraz ,,tykająca bomba” czyli podawanie wyrazów z konkretnych kategorii w jak najszybszym czasie. Uczestnicy zajęć odpowiadali na pytania dotyczące nauki języków obcych w szkole. Na zakończenie zmierzyli się z quizem przygotowanym w formie prezentacji multimedialnej.

W opinii uczniów warsztaty były bardzo ciekawe. Dostarczyły im mnóstwo fajnej zabawy i sporą dawkę pozytywnych emocji. Zwycięska drużyna została nagrodzona, a wszyscy mogli skosztować pysznych babeczek udekorowanych cytatami. Wisienką na torcie był spacer po naszej szkole:)

Organizatorzy spotkania serdecznie dziękują dyrekcji powyższych szkół za przyjęcie zaproszenia, zaś uczniom i opiekunom za przybycie i miły klimat. Było naprawdę językowo...