PODSUMOWANIE PROJEKTU

„Mazowsze-stypendia dla uczniów szkół zawodowych”

    1. „Sposoby realizacji reklamy w oparciu o narzędzia do tworzenia grafiki komputerowej i druk 3D.”- Mariusz Dobies –klasa II TCPG

    1. „Jak wiedza geograficzna wpływa na kształcenie zawodowe technika obsługi turystycznej ?” –Katarzyna Wiączek –klasa IV TOT/TI

3.

    1. Jaki wpływ ma wiedza z zakresu zagadnień ekonomicznych na decyzję o podjęciu działalności gospodarczej? „– Aleksandra Piątkowska –klasa III TE

    1. „Jaki wpływ ma wiedza z zakresu rynku finansowego na decyzje kredytobiorcy?”- Patrycja Lisiecka –klasa III TE

    1. „Jaki wpływ ma rozwój kompetencji spedycyjno-logistycznych na osiągnięcie sukcesu w gałęzi TSL ?”- Katarzyna Prątnicka – klasa IV TS

Prezentacja o Skansenie

DRUK 3D

Przy pomocy kilkunastu prostych pytań chcę przybliżyć podstawowe zagadnienia z druku 3D.

1. Czym różni się typowa drukarka atramentowa czy laserowa od drukarki 3D?

Przy pomocy drukarek atramentowych czy laserowych dokonujemy zwykłego wydruku na papierze, drukarka 3D umożliwia nam wydruk przedmiotów. Inaczej mówiąc na drukarce 3D dochodzi do tzw. zmaterializowania dowolnego kształtu zaprojektowanego na komputerze.

2. Jak nazywała się pierwsza technologia drukowania przestrzennego 3D?

Technologia (SLA) – Stereolitografia - była pierwszą metodą druku przestrzennego i polegała na utwardzaniu żywicy przy pomocy światła laserowego.

3. Jak nazywa się model drukarki 3D w jaki wyposażona jest nasza szkoła?

Jest to drukarka Pirx –dzieło polskiej firmy Pirx 3D. Opiera się na sprawdzonych, ale też innowacyjnych rozwiązaniach.

4. W jakiej technologii drukuje ta drukarka?

Jest to metoda FFF (Fused Filament Fabrication).

5. Czy technologia w której pracuje Pirx nie różni się od technologii FDM(Fused Deposition Modeling) ?

Są to zasadnicze różnice przede wszystkim w wytrzymałości mechanicznej i dokładności wymiarowej drukowanych przedmiotów. Tanie drukarki 3D bazujące na projekcie RepRap drukują w technologii FFF.

6. Jak przebiega proces drukowania (Pirx)?

Filament w postaci drutu PLA, jest wciągany przez rolki ekstrudera. Blok rozgrzewający topi filament, aby dało się go przecisnąć przez cienką dyszę. Rozgrzany materiał układany jest warstwami, a po ułożeniu każdej głowica drukująca jest odsuwana od wydruku o grubość warstwy.

7. Na czym polega kalibracja stołu roboczego w drukarce 3D?

Kalibracja stołu roboczego w drukarce 3D polega na wyrównaniu stołu względem głowicy drukującej. Jeżeli drukarka nie posiada automatycznej kalibracji wykonuje się ją ręcznie przy pomocy śrub i zwykłej kartki papieru.(nasza drukarka)

8. Jaki format plików jest drukowany przez naszą szkolną drukarkę?

Jest to format stl - podstawowy format plików przestrzennych wykorzystywanych w druku 3D.

9. Przy pomocy jakiego darmowego programu mogę zaprojektować obiekt przestrzenny do druku w formacie stl?

Jest wiele darmowych aplikacji przy pomocy których można stworzyć plik stl. Jedną z nich jest blender.

10. Co to jest G-code ?

Jest to język zapisu poleceń min. dla drukarek3D generowany programem typu slicer na podstawie modelu stl.

Przykład: G1 X? Y? Z? E? F? - Ustawienie poszczególnych osi drukarki (X, Y, Z) oraz przewinięcie filamentu do wskazanej pozycji (E) z prędkością F.

11. Z jakiego oprogramowania korzystamy drukując model 3D na naszej drukarce?

Jest to oprogramowanie- Repetier-Host .

12. Jakie są kolejne etapy druku przy pomocy Repetier-Host?

Kolejne etapy to:

· Uruchomienie programu Repetier-Host i połączenie z drukarką

· Wybór pliku STL, który chcemy wydrukować

· W zakładce Slicer pocięcie obiektu

· Wybór opcji Drukuj- zakładamy, że stół został odpowiednio skalibrowany względem głowicy drukującej i jest ustawiona odpowiednia temperatura bloku rozgrzewającego.

13. Skąd możemy pozyskać gotowe modele 3D w formacie stl?

Są to strony o adresach:

· www.thingiverse.com

· www.yeggi.com

Szkolny Geograficzny Konkurs Wiedzy o Sierpcu i Regionie:

TEST ONLINE

GEOGRAFIA

„Poznaj lepiej swoją okolicę”

Powiat sierpecki wraz z jego głównym miastem Sierpcem położony jest w północno - zachodniej części województwa mazowieckiego. Należy do najstarszych ziem północnego Mazowsza, leży w dolinie rzeki Sierpienicy, , nieopodal jej ujścia do Skrwy, oddzielającej Ziemię Płocką od Ziemi Dobrzyńskiej. Sierpc jest usytuowanym przy drodze krajowej nr 10 oraz przy drogach wojewódzkich nr 541 i 560. Dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu – 40 km od Płocka, 125 km od Warszawy, 85 km od Torunia miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i turystycznym. W Sierpcu skupia się głównie przemysł rolno-spożywczy, gdyż miasto otoczone jest gminami o typowo rolniczym charakterze. Do największych firmy powiatu sierpeckiego zaliczamy: Kasztelan Browar Sierpc S.A. Carlsberg Polska, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Cargill (Polska)Sp.z.o.o.

Powiat zajmuje obszar 85 289 ha i zamieszkuje go 53 783 mieszkańców. W skład powiatu wchodzi siedem gmin: Sierpc, Mochowo, Gozdowo, Rościszewo, Szczutowo, Zawidz i 20-tysięczne miasto Sierpc, będące siedzibą Starostwa Powiatowego, łączące w sobie bogatą architektonicznie przeszłość z nowoczesną infrastrukturą. Graniczy z powiatami: żuromińskim i płockim leżącymi w obrębie województwa mazowieckiego oraz z powiatem lipnowskim i rypińskim z województwa kujawsko – pomorskiego.

Na gospodarkę Sierpca mają wpływ następujące ośrodki Miejskie:

- Toruń

- Płock

- Włocławek

Szczególnie ważnym miastem dla koniunktury w samym Sierpcu jest Płock, w którym znajduje zatrudnienie znaczna ilość mieszkańców Sierpca. Płock rozwija się intensywnie głównie ze względu na usytuowanie na jego terenie kluczowej dla polskiego przemysłu petrochemicznego spółki ORLEN.

Diagram z boku ukazuje oddziaływanie większych ośrodków miejskich na Sierpc. Największe znaczenie ma Płock oraz Warszawa. Oddziaływanie innych ośrodków regionu jest marginalne i nie wpływa na sytuację gospodarczą w Sierpcu.

UKSZTAŁTOWANIE TERENU

Teren gminy Sierpc jest położony w środkowej części Polski. W rzeźbie terenu dominują elementy związane z działalnością akumulacyjną lodowców zlodowacenia środkowopolskiego. Charakterystyczne są niewielkie wysokości względne i łagodne skoki. Krajobraz urozmaica dolina Skrwy Prawej, Sierpienicy i Jeziora Bledzewskiego. Gmina Sierpc zlokalizowana jest na równinie Raciąskiej graniczącej z Równiną Urszulewską i Pojezierzem Dobrzyńskim.

KLIMAT

Gmina Sierpc, leży w makroklimacie centralnym o cechach klimatu kontynentalnego z bardzo małymi opadami (ok. 500–550 mm) i z zbliżonymi do średnich krajowych amplitudami temperatury. Są to wartości należące do najniższych w Polsce. Przeważający kierunek wiatru zachodni i południowo - zachodni. Latem wzrasta udział wiatrów północno - zachodnich, zimą południowo - zachodnich. Przeważają wiatry słabe w przedziale prędkości 2 m/s. Przeciętna ilość dni pogodnych w roku wynosi 50, natomiast dni pochmurnych 145.

GLEBY

Obszar gminy związany ze zlodowaceniem środkowo polskim charakteryzuje się łagodną rzeźbą terenu i słabymi glebami– w części zalesionymi. Na tym terenie dominują gleby użytkowane rolniczo, w mniejszym stopniu występują mady rzeczne oraz gleby bagienne , gleby płowe i brunatoziemne na glinie morenowej i piaskach na glinowych. Gleby nie są zagrożone erozją. Wykazują naturalną zawartość metali ciężkich.

WODY POWIERZCHNIOWE

Przez obszar gmin przepływają rzeki: Skrwa, Sierpienica, Raciążnica, Wierzbica, Głowienica i Czernica. Na terenie gminy Szczutowo znajdują się 2 piękne, duże jeziora: Szczutowskie i Urszulewskie, a na terenie gminy Sierpc jezioro Bledzewskie.

Dolina rzeki Sierpienicy, mająca źródła w okolicach Bielska, charakteryzuje się wysokimi krawędziami, dużymi spadkami przekraczającymi często 20%, przy czym w części zachodniej dolina jest znacznie szersza niż w części wschodniej.

SZATA ROŚLINNA

Strefę zieleni na terenie Miasta Sierpca stanowią: dolina rzeki Sierpienicy z jej naturalnym ukształtowaniem i zielenią łęgową, którą tworzą zarówno łąki łęgowe jak i lasy łęgowe, które zajmują obszary zalewowe i rozlewiskowe. Natomiast zieleń urządzoną stanowią parki miejskie przy Pomniku Ofiar Katynia, przy Pl. Chopina, przy ul. Wiosny Ludów i Płockiej i przy " Jeziórkach", przy ul. Wiosny Ludów i Braci Tułodzieckich. Ze względu na ubogą zieleń na terenach zurbanizowanych należy w sposób szczególny chronić istniejący starodrzew parków.

Na obszarze powiatu sierpeckiego nie ma parków narodowych, krajobrazowych ani rezerwatów przyrody. Są tu natomiast bagna (w rejonie wsi Białuty i Rękawczyn) oraz pomniki przyrody, aleje drzew, a także głazy narzutowe.

Na terenie Gminy Sierpc znajdują się następujące pomniki przyrody:

-w Rydzewie – głaz narzutowy o obwodzie 10 mi wysokości części nadziemnej165 cm,

-w Piastowie – 5 lip drobnolistnych,

-w Borkowie Kościelnym – jesion wyniosły,

-w Grodkowie Zawisze – głaz narzutowy z granitu gruboziarnistego,

-w Borkowie Młyn – 2 dęby szypułkowe,

-w Borkowie Wielkim3 klony zwyczajne,

-w Borkowie Wielkim– altana składająca się z8 lip drobnolistnych

Ważnym elementem szaty roślinnej na terenach ubogich w lasy są zadrzewienia i zakrzewienia śródpolne, przydrożne, rosnące na placach, skwerach i nieruchomościach. Pieczę prawną nad utrzymaniem tej roślinności sprawuje gmina. Niemal każde wycięcie drzewa i krzewów wymaga zezwolenia, a także rekompensaty dla środowiska przyrodniczego w postaci nowych nasadzeń w innych miejscach.

Na obszarze 5 gmin, tj: Mochowo, Rościszewo, Szczutowo, Sierpc i Brudzeń Duży, znajdują się systemy obszarów chronionych przyrodniczo i ciągów ekologicznych o randze krajowej i regionalnej. Dnia 24 lipca 2001 roku został wprowadzony Obszar Chronionego Krajobrazu Przyrzecza Skrwy Prawej o powierzchni całkowitej 33 338 ha. Na południu obszar ten łączy się z Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym, na północy z Obszarem Chronionego Krajobrazu Dolina Raciążska, na zachodzie z Obszarem Chronionego Krajobrazu Jezior Skępskich. Obszar stanowi zatem krajowy korytarz ekologiczny. Na terenie gminy Sierpc lasy zajmują obszar 2253 ha.

ZWIERZĘTA

Wśród zwierząt północno - wschodniej części kraju (w tym na obszarach gminy Sierpc) znajdują się typowe gatunki tundry i tajgi (puszczyki, zając bielak, łoś, jarząbek, orzechówka); na nizinach występują m.in. .:ropucha szara, padalec, zaskroniec, zięba, kaczka krzyżówka, jastrząb, wiewiórka pospolita, zając szarak, sarna. Żyją tu też dawniej zagrożone wyginięciem a obecnie liczniejsze: kruk, kormoran czarny, łabędź niemy i bocian czarny. W wodach słodkich żyją ssaki: wydra oraz bardzo liczne gatunki ptaków: perkozy, kaczki, mewy. Typowe ryby wód słodkich to: ukleja, płoć, leszcz, lin, karp, okoń, szczupak, węgorz; w czystych i głębokich, dobrze natlenionych jeziorach: sandacz.

TURYSTYKA

Ciekawe położenie i czysty klimat sprawiają, iż powiat sierpecki jest atrakcyjnym regionem pod względem turystyki. Malownicze tereny wokół miasta Sierpca, przepiękna dolina wokół Sierpienicy, liczne obszary leśne stwarzają odpowiednie warunki w zakresie rekreacji. Na terenie gminy Szczutowo znajduje się obszar chronionego krajobrazu z dwoma jeziorami: Urszulewskim o powierzchni 308,0 ha i Szczutowskim o powierzchni liczącej 100 ha. Czysta woda, pełne grzybów lasy, ośrodki wypoczynkowe oraz oddalenie od skupisk przemysłowych sprawiają, iż są to miejsca często odwiedzane przez turystów. Przez teren gmin Szczutowo i Mochowo przebiega szlak turystyczny prowadzący do jeziora Urszulewskiego. Gmina Zawidz wyróżnia się ciekawą florą i fauną, położona z dala od przemysłu stanowi teren ekologiczny. Na terenie północnym gminy istnieje znaczne zalesienie a w nich wolne obiekty szkolne z możliwością rozwoju turystycznego. Gmina posiada liczne tereny łowieckie, czemu sprzyjają łąki i lasy, zasobne w ptactwo wodne i zwierzynę łowną. Teren gminy Rościszewo znajdujący się w dorzeczu rzeki Skrwy oraz obszary leśne przewidziane są dla wypoczynku i rekreacji. Możliwy jest spływ kajakowy po rzece Skrwie. Ponadto na terenie gminy Sierpc nad jeziorem Bledzewskim (16,4 ha) znajduje się Ośrodek Rekreacyjno – Wypoczynkowy PLL LOT.

Największą atrakcję okolicy jest Muzeum Wsi Mazowieckiej, zwane popularnie Skansenem - położony na otwartym powietrzu muzeum zabudowy wiejskiej z XIX w. Jest to jedna z najpiękniejszych placówek w kraju. Skansen obejmuje obszar 60 ha ze zrealizowanym zespołem osadniczym rzędówką, zespołem karczemnym i odtworzonym zespołem dworskim. Urok i klimat tego miejsca sprawiły, iż właśnie tutaj wielu reżyserów postanowiło nakręcić część zdjęć do swoich filmów, m.in.: „Kapitan Konrad”, „Szwadron", „Ogniem i mieczem", „Pan Tadeusz", „Przeprowadzki, stwarzające możliwości dalszego rozwoju turystyki krajoznawczej.

KULTURA

Sierpc jest nie tylko sercem gospodarczym powiatu, ale i kulturalnym. Ożywioną działalność prowadzi Sierpecki Dom Kultury, który ma na celu edukację kulturalną dzieci i młodzieży z zakresu różnych form. Przy Domu Kultury pracują: Ludowy Zespół Artystyczny „Kasztelanka”, zespół dziecięcy „Bąble” oraz młodzieżowe zespoły muzyczne. Ponadto odbywają się tu zajęcia plastyczne, rzeźbiarskie, teatralne, muzyczne, tańca ludowego, aerobiku jak również zabawki miękkiej. Dom Kultury od kilku lat organizuje latem malarsko – rzeźbiarskie Ogólnopolskie Plenery Plastyczne. Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym miasta jak również powiatu jest Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Kasztelania”, który organizowany jest latem każdego roku. W trakcie trzydniowych koncertów podziwiamy piękny folklor w wykonaniu renomowanych zespołów z kraju i zagranicy m. in.: Tajwanu, Egiptu, Chin, Grecji, Chile, Włoch, Rosji.Znaną i cenioną placówką kulturalną w mieście jest Biblioteka Miejska, która prowadzi urozmaiconą działalność poprzez popularyzację czytelnictwa oraz aktywizację kulturalną mieszkańców Sierpca i okolic. Organizuje spotkania autorskie, odczyty, promocje twórczości literackiej, koncerty literacko – muzyczne, wystawy plastyczne i konkursy literackie.

REKREACJA

Łowiectwo

W Sierpcu istnieją trzy Koła Łowieckie: „Krzyżówka”, „Trop” i „TUR”

Wędkarstwo

Wędkować można na sierpeckich „Jeziórkach” oraz na rzece Sierpienicy. Systematycznie organizowane są zawody w wędkarstwie spławikowym i spinningowym przez Koło Miejskie Polskiego Związku Wędkarskiego Numer 1 w Sierpcu.

Grzybiarstwo

Okoliczne obszary leśne, znajdujące się w okolicach Sierpca, stwarzają odpowiednie warunki dla zbieraczy grzybów.

Plaże/przystań

W pobliżu Sierpca, przy trasie do Rypina i Brodnicy, położone jest Jezioro Urszulewskie. Cieszy się ono dużym powodzeniem wśród mieszkańców naszego miasta, Warszawy i innych zakątków kraju. Wielu z nich ma tu swoje domki wypoczynkowe, spędza kilka tygodni w ciągu roku.

Przy trasie do Płocka (przez Mochowo) znajduje się Jezioro Bledzewskie z plażą i wypożyczalnią sprzętu wodnego.

Trasy spacerowe

Trasy spacerowe wytyczone są na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej

Ścieżki edukacyjne

Ścieżki edukacyjne wytyczone są na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej

ZABYTKI

Gmina Sierpc

W Mieszczku znajdują sie pozostałości po obozie jenieckim z II wojny światowej, w którym przetrzymywano Włochów, Francuzów, Polaków. Pozostałości świadczą, iż jeńcy byli ewidencjonowani w największym obozie dla żołnierzy alianckich na terenie Polski - Czarne Człuchowskie. Być może była to filia tego obozu.
- w okolicach Borkowa Kościelnego znajdują się pozostałości po walkach z I wojny światowej - sieć okopów, jednak większość została zasypana
- Troska, Rachocin, Walerianowo - pozostałość umocnień obronnych armii hitlerowskiej - okopy, transzeja przeciwczołgowa

Gmina Rościszewo

Dworek w Rościszewie- posiadłość Rościszewskich, w której Fryderyk przebywał latem 1827 r. wraz z hrabią Zboińskim, była jednym z przystanków w podróży po Prusach Wschodnich. Tam przed wyruszeniem w dalszą drogę udano się na niedzielną mszę do wiejskiego kościoła. Do dziś zachował się osiemnastowieczny parterowy dworek z dwiema oficynami — dawna siedziba rodziny Rościszewskich, a następnie Jeżewskich, późniejszych właścicieli Rościszewa. Obecny stan obiektu przedstawia się dość ponuro. Dworek jest zniszczony, zagrzybiały, pomazany farbą, jego okna zabite są dyktą. Jeszcze kilka lat temu mieściła się tu siedziba spółdzielni gminnej, bank, przedszkole. Dzisiaj opustoszały dworek niszczeje

Dworek w Łukomiu, Kościół Św. Katarzyny w Łukomiu, Kościół Św. Józefa w Rościszewie, dzwonnice przy kościołach.

Gmina Mochowo

Średniowieczny Kościół w Bożewie z drugiej połowy XV wieku. We wnęce kaplicy od strony południowej świątyni umieszczona została późnobarokowa figura Matki Boskiej Skępskiej. Świątynia wystawiona została kosztem Starosty Płońskiego i Stolnika Płockiego Andrzeja z Bożewa. Kościół w Bożewie stanowi piękny i rzadki przykład gotyku mazowieckiego. Obecny, drewniany Kościół w Mochowie (pierwotna świątynia drewniana nie zachowała się do dzisiaj) pochodzi z 1684 roku. Świątynia posiada cenne barokowe wyposażenie wewnętrzne ze średniowiecznym obrazem Matki Boskiej Śnieżnej malowanym na desce w końcu XV stulecia.
Współczesna neogotycka bryła Kościoła w Ligowie nawiązuje do odległej przeszłości parafii. Erygowano ją tutaj już w 1388 roku. Dawne kościoły drewniane nie przetrwały. Obecna świątynia wybudowana została latem 1906-1913. Jej wnętrze stanowi między innymi kilka
zabytkowych przedmiotów z XVII i XVIII wieku, głównie naczyń i szat liturgicznych. O jej wyglądzie świadczy jednak przede wszystkim polichromia znanego artysty Władysława Drapiewskiego oraz wspaniałe witraże z lat siedemdziesiątych nawiązujące do dziejów Rzymsko- Katolickiego Kościoła Polskiego.
Otoczenie Kościoła i Kaplicy w Żurawinie należy do najbardziej malowniczych i ciekawych turystycznie zakątków Gminy Mochowo. Kult Matki Boskiej Żurawińskiej rozwinął się pod koniec XVIII wieku i związany był ze źródełkiem, które miejscowa ludność uznała za cudowne i wzniosła nad nim istniejącą do dziś Kaplicę.

Park i pałac dworski w Cieślinie powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Dziś oznaką jego dawnej świetności jest duży staw usytuowany w zachodniej części parku. Tędy przebiega ciekawy szlak turystyczny.

W przeszłości na rzece Skrwie posiadającej wartki nurt rozlokowanych było wiele młynów. Do dziś przetrwały nieliczne, z których pojedyncze są czynne.

Młyn w Choczeniu jest jakby żywcem wyjęty z siedemnastowiecznego krajobrazu. Drewniany obiekt młyna wodnego wchodzącego w skład całej zagrody, powstał w 1876 roku. Wewnątrz młyna zachował się komplet pierwotnych jego urządzeń. Zagroda młyńska w Choczeniu stanowi dużą osobliwość krajoznawczą i należy do najcenniejszych zabytków budownictwa przemysłowego w byłym województwie płockim. Tutejsze kaskady nie mają sobie równych w całym biegu rzeki Skrwy.


Uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Płocku w 1988 roku został powołany obszar

Gmina Zawidz

Kościół w Jeżewie z I płowy XVI wieku, późnogotycki, murowany, trzynawowy, w późniejszym okresie zbarokizowany
Kościół w Słupi z II połowy XIX wieku, neogotycki, murowany, wzniesiony w miejscu świątyń wcześniejszych.
Kościół w Zawidzu Kościelnym z II połowy XIX wieku, drewniany, z bardzo interesującym wyposażeniem wewnętrznym
Parki podwarskie w Majkach Małych i Skoczkowie,

TRASY TURYSTYCZNE

Zwiedzając Sierpc najlepiej zacząć od XVII – wiecznego klasztoru sióstr benedyktynek usytuowanego na wzgórzu Loret. Jest to największy w mieście zabytkowy zespół architektoniczny. W kościele znajduje się cudowna figura Matki Boskiej Sierpeckie, a u podnóża wzniesienia – studzienka z uzdrawiającą wodą.

Unikalnym zabytkiem architektury sakralnej jest kościół św. Ducha (plac Chopina), który w drugiej połowie XV wieku funkcjonował jako kaplica szpitalna przytułku dla kalek i starców. Kaplica po odrestaurowaniu w XVIII wieku podniesiona została do rangi kościoła. Posiada oryginalne freski datowane na XVI wiek.

Najstarszym zabytkiem Sierpca jest kościół farny (ul. Farna) pod wezwaniem św. Wita, Modesta i Krescencji. Wzniesiony prawdopodobnie w XIV lub XV wieku, uległ częściowemu spaleniu w pożarze w 1794r. W pełni odbudowano go dopiero w 1864r. W czasie okupacji hitlerowskiej został zamieniony na magazyn. Gruntownej renowacji budowli dokonano w latach 1952-1953.

Cerkiew w Sierpcu powstała w związku z ulokowaniem w mieście stałego garnizonu rosyjskiego. W okresie międzywojennym budynek przebudowano, jednakże sama forma architektoniczna pozostała (zachowano okazały portyk kolumnowy na całą wysokość budynku). Mieściły się w nim: Starostwo Powiatowe, mieszkanie Starosty, Powiatowy Urząd Ziemski, Powiatowa Komenda Policji Państwowej, Powiatowa Komenda Straży Pożarnej, Powiatowa Komenda Przysposobienia Wojskowego oraz siedziba Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Po II wojnie światowej w budynku miała siedzibę Powiatowa Rada Narodowa.
Obecnie w budynku, którego forma od lat międzywojennych pozostała niezmieniona , mieści się Sąd Rejonowy

Kolejny przystanek to wieś Mochowo z kościołem św. Marcina wzniesionym w XVII wieku. Jest to rzadki w architekturze przykład klasycystycznej drewnianej architektury sakralnej. W ołtarzu głównym umieszczono siedemnastowieczny obraz Matki Bożej Śnieżnej.

Z Mochowa jedziemy do Sikorza – wsi położonej nad rzeką Skrwą, na granicy Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tu XIX – wieczny kompleks pałacowo-parkowy rodziny Piwnickich, u których gościł m.in. Tadeusz Dołęga-Mostowicz oraz Julian Tuwim, kilkakrotnie wspominający Sikórz w „Kwiatach polskich”. Warto także wejść do neogotyckiego kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy.

Następny przystanek to Bieżuń .W odremontowanym XIX – wiecznym budynku mieszczańskim swoją siedzibę ma Muzeum Małego Miasta. W budynku tym na przełomie XIX i XX w. funkcjonował szpital – przytułek dla ubogich, prowadzony przez dr Antoniego Wolskiego – lekarza, który przez prawie pół wieku praktykował w Bieżuniu. Jemu właśnie poświęcona jest stała ekspozycja mieszcząca się na parterze, gdzie odtworzono gabinet prowincjonalnego doktora, wyposażony między innymi w oryginalne meble pochodzące z pierwszego ćwierćwiecza XX w., leżankę i stół ginekologiczny z okresu międzywojennego, pełne zestawy narzędzi położniczych, urządzeń i sprzętów medycznych.

Zaledwie 10 km dalej leży Skępe – niewielkie miasteczko z najstarszym na Ziemi Dobrzyńskiej sanktuarium Maryjnym. Początki sanktuarium skępskiego łączą się z pierwszymi objawieniami Matki Bożej, jakie miały tam miejsce w latach dziewięćdziesiątych XV wieku. W tym czasie córka kasztelana Kościeleckiego (ówczesnego właściciela Skępego) w podziękowaniu za cudowne uzdrowienie ufundowała figurę Matki Bożej, obecną w kościele klasztornym do dnia dzisiejszego. Figura zasłynęła cudami, a jej sława szybko się rozeszła. W 1755r. posąg ukoronowano, osłonięto płaszczem ze srebrnej blachy zdobionym wypukłą wicią roślinną oraz umieszczono u stóp Marii półksiężyc. Od ponad 500 lat sanktuarium skępskie jest miejscem pielgrzymowania wiernych z różnych stron Polski do słynącej cudami Figury Matki Bożej Skępskiej.

LEGENDA

Z opisywanym wcześniej budynkiem dworku „Kasztelanki” nieodłącznie wiąże się znana sierpecka legenda. Według miejscowego przekazu pomiędzy piwnicami dworku a klasztorem s. Benedyktynek (lub w innej wersji – kościółkiem św. Rocha) znajduje się tajemniczy tunel. Legenda ta opowiadana jest od niepamiętnych czasów. Jedna z wersji przyczyny budowy tunelu zasłyszana kilka lat temu brzmiała:
„Tunel kazał zbudować właściciel zespołu dworskiego, ukrywając fakt przed swoją zazdrosną żoną. Był on miejscem spotkań szlachcica i jego dawnej miłości – która przybrała habit zakonny. Kiedy zasiano ziarno miłości zazdrosna żona zamurowała wejście od strony „kasztelanki”. Aby uniknąć złego rozgłosu matka przełożona kazała zasypać wejście od strony klasztoru odcinając drogę nadal spotykającym się kochankom. Do dzisiejszego dnia można usłyszeć różne dziwne odgłosy, a często –krzyk porzuconego dziecka”

Historia ciekawa, ale z drugiej strony – zabawna. Istnienia tunelu nie wykazały żadne badania (choć takich za wiele nie przeprowadzano). Jeden wynik geosondy, potwierdził jednak istnienie „czegoś” w głębi ziemi, odchodzącego od dworku w kierunku kościoła NMP.
Nie wydaje się to być tunelem, gdyż obiekt będący pod ziemią, wydaje się być zbyt wąski.